AK Gençliğin Buluşma Noktası
AK Gençlik Fikir Akımı Bütün fikirlerimizi burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 02-19-2010, 14:36   #1
Kullanıcı Adı
SSS
Standart Çok Şükür Zengin Değilim !

Memleketimizde bir zamanlar zenginliğin işareti lüks Mercedes veya BMV marka arabalara sahip olmaktı. Şimdi trend değişti. Artık tuzu kuru vatandaşlarımızı bu lüks ve pahalı arabalar tatmin etmiyor. Bildiğiniz gibi Jeep modası var artık.
Yani dev arazi arabaları.
Kırsal kesimde, engebeli ve zor arazi koşullarında seyahat için tasarlanmış dev Jeepler.
Büyük şehirlerde, düzgün asfalt yollarda arazi arabaları cirit atıyor artık.

Allah’a şükür zengin değiliz...
Çünkü zenginlik de başa dert.
Ayağımızı yerden kesen, ikinci el 5-10 yaşında yerli arabaya bile sahip olabilmek bizi mutlu ediyor. – Ki o da yok şu anda –
Zenginlerimizi ise lüks BMV ve Mercedesler bile kesmiyor.
Çok pahalı...
Dünyanın akaryakıtı en pahalı ülkesi olan memleketimizde yakıt sarfiyatı çok fazla dev jeepler ile piyasa yapıyorlar.

Dedim ya, zenginlik de bir dert.
Çok olan parayı, çok olarak sarf edecek yer bulmak gerek.
Al sana bir problem daha...
Çok şükür ki, öyle bir problemimiz yok.

İstanbul’da Fenerbahçe koyunda, deniz kenarında park ettikleri lüks arabalar içinde yanlarına of oflarını almış yüzlerce zengin çocuğunun, baba paralarını nasıl harcayacaklarını bilememekten bunalıma girdiklerini ve bunalımlarını bazı kimyasal maddeler ile aşma yollarını aradıklarını gördüm.
Bin bir güçlükle sahip olabildiğimiz küçük bir şey dahi bizi mutlu kılıyor.
Zavallı zenginlerimiz ise böyle bir şansa sahip değil.
Her şeyde vardır bir hayır...

Bundan 25 sene kadar Almanlarla bir fabrikanın montajında bir sene kadar beraber çalıştım. Onlarla sohbetlerimizde, o zamanki koşullarda orta halli işçi ve memur bir çalışanın, küçük taksitlerle bir Mercedes araba sahibi olma imkanının olduğunu, fakat hiç birinin hem pahalı ve hem de yakıt masrafı yüksek lüks araba almayı düşünmeyeceğini anlatıyorlardı. Bizim orada işçi olarak çalışan, köyünden ayrılırken bir eşeği dahi olmayan ve Almanın en ağır işlerini yapan vatandaşlarımızın ise orada ilk hedefi bir Mercedese sahip olmaktı.
Almanya’daki Alman zengininin, kendi memleketinde şehir içinde jeeple dolaştığını zannetmiyorum.

Ve bir şeye akıl erdiremiyorum.
Bu jeep modası zengin şımarıklığı mıdır ?
Yoksa görgüsüzlüğü mü ?

Konu SSS tarafından (02-19-2010 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Düzeltme
SSS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 02-19-2010, 16:20   #2
Kullanıcı Adı
Kur'ânTalebesi
"Jeep sevdasi" olarak adlandirabilecegimiz günümüz modasini egitimle açiklayacak olur isek durum bu sekilde aksediyor; küçüklükten itibaren ebeveynler (daha çok anneler) çocuklarin (daha çok erkek çocuklari) gözünde maddiyata çok degerliymis imajini veriyor. Ebeyven (anne) çocugunun (oglunun) bir es, bir ev, birde araba sahibi olmasini istiyor, ve neredeyse her gün bunlari tekrar ediyor. Eee bir zaman sonra bunlar çocugun beyninde kaziliyor ve ebeyvenin istedigi gerçeklesiyor. Önce kiz pesine düsüyor, sonra ev avina çikiyor, sonunda ise araba sevdasina kapiliyor. Fakat maddiyat'a deger vermekten maneviyat'i unutmus büyümüs çocuk, çocukluktan çikmamis görgüsüz bir insan hâlini aliyor Eh tabi, sonuç ortada, içindeki büyük boslugu büyük bir araba alarak doldurmaya çalisiyor. Bosluk o denli büyük ki jeep ancak kurtariyor

Bir nevî "ters evrim" olarak nitelendirebilecegimiz bu süreçten çikmak biraz gayret ve sabir gerektiriyor; ilim ve marifetle "doldukça" insan arabasini küçültme geregi duyuyor dermisim Ve ayni zamanda herkes'e genellemek dogru olmaz diye düsünüyormusum

Madem zenginlik nasip olmus, hiç olmazsa ozon tabakasina zararsiz araba satin alsinlar. Hem lüks hemde bu kriter'e uyan pek çok araba var, içsel bosluklarini doldurmakla beraber hiç olmazsa çevreye zarar vermezler

Son olarak; zenginlik her zaman basa belâ degildir. Hatta "Allah'im bizleri zengin kil" diye duâ etmekte sakinca görmüyorum. Insan dogru niyetteyse eger, evel Allah a paranin büyük bir kismi hizmet yolunda harcanir
Alt 02-19-2010, 16:48   #3
Kullanıcı Adı
SSS
Minikkelebek'den alıntı:

Son olarak; zenginlik her zaman basa belâ degildir. Hatta "Allah'im bizleri zengin kil" diye duâ etmekte sakinca görmüyorum. Insan dogru niyetteyse eger, evel Allah a paranin büyük bir kismi hizmet yolunda harcanir

Benim vurgulamak istediğim '' Görgüsüz, sonradan görme zenginlik başa beladır.

Selamlar

Konu SSS tarafından (02-19-2010 Saat 16:49 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Düzeltme
Alt 02-19-2010, 16:56   #4
Kullanıcı Adı
ATmaCA53
insanlar alnın hakkıyla zengin olabilirler ama haksız kazanç mesela hırsızlık, mafyacılık, insan dolandırma, haksız kazançlar yönde zenginlik doğru değildir.
ATmaCA53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-19-2010, 17:28   #5
Kullanıcı Adı
SSS
Atmaca53'den alıntı:
Rütbesi
Üye Resmi

Üye No3616
Bilgiler Üyelik Tarihi: 22-12-2007
İkâmet: Rize / ARDEŞEN
Teşkilat: Rize

Beğeni Tablosu Beğeni Gücü : 15
Beğeni Puanı : 1371
Beğeni Seviyesi :

İletisim

insanlar alnın hakkıyla zengin olabilirler ama haksız kazanç mesela hırsızlık, mafyacılık, insan dolandırma, haksız kazançlar yönde zenginlik doğru değildir.

Rütbesi
Üye Resmi

Üye No3616
Beğeni Gücü : 15
Beğeni Puanı : 1371
Beğeni Seiyesi :

Kişi alınteri ile dahi zengin olsa, arazi için tasarlanmış, dev araçları, çok yakıt sarfeden araçları alıp bunlarla şehir içinde gezinmesi, bana görgüsüzlük geliyor.

Konu SSS tarafından (02-19-2010 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Düzeltme
Alt 02-20-2010, 21:53   #6
Kullanıcı Adı
AKelebek
Zenginlik kötü değildir hayırlı yerden helal kazanç olduktan sonra ve tabii hayırlı işlere harcandıktan sonra...Jeep konusunda yorum yapamam ama önyargılı olmamak gerek her Jeep sahibi insan gösteriş yapmak için kullanmıyordur bence...
AKelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-21-2010, 08:31   #7
Kullanıcı Adı
SSS
Alıntı:
AKelebek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zenginlik kötü değildir hayırlı yerden helal kazanç olduktan sonra ve tabii hayırlı işlere harcandıktan sonra...Jeep konusunda yorum yapamam ama önyargılı olmamak gerek her Jeep sahibi insan gösteriş yapmak için kullanmıyordur bence...
*** Normal yoldan zenginlik helaldir ama, israf İslamda haramdır. Benim yazımda vurgulamak istediğim, şehirleri asfalt yollarında dev jeeplerle dolaşmak israftır.
Selamlaar ***
Alt 02-21-2010, 08:48   #8
Kullanıcı Adı
Ukbâ
Yazıda anlatılmak istenen belki kanaatkar olmayı başarmak her şeyim mükemmeline ulaşmanın yanında onun karşılığını verebilmek. Elimizdeki maddi güç ile zevki sefaya dalarak yapmamız gerekenlerden uzak kalmak felaketimiz olur. Jeep konusuna gelince gerçekten bu israf mı değilmi tam olarak bilemiyorum müslüman güçlü ve her şeyin en iyisine layik ise bu dengenin korunması açısından nasıl bir yol tutturulması gerek acaba. Belkide gücünü Allah için kullanma sergileme söz konusu olunca madde varlığının insanın başına beladan daha çok kâr getireceğini düşünüyorum.
Ukbâ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-21-2010, 08:53   #9
Kullanıcı Adı
SSS
*** İSRAF kavramına kimse yaklaşmıyor. Ben de bunu anlamıyorum. İsraf haramdır. Zengin zenginliğini yaşayacak tabii ki, ama o kadar fakir varken israf etmeyecek. ***
Alt 04-05-2010, 16:58   #10
Kullanıcı Adı
MAÇKA
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
MAÇKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
jeep, zenginlik

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)