AK Gençliğin Buluşma Noktası
Hadis-i Şerifleri Efendimiz'in Hadis-i Şerifler ile ilgili herşeyi burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 10-19-2018, 23:03   #11
Kullanıcı Adı
murataltug1985
Question
Kaynak riyazüs salihin android programı

RESULLULAH SAV BUYURUYOR

Rasulullah kendilerine acıdığı için sahabilerin iftar etmeksizin arka arkaya oruç tutmalarını yasakladı. Onlar sen iftarsız oruç tutuyorsun, dediler. Rasulullah Ben sizin gibi değilim çünkü Rabbim beni yedirmiş ve içirmiş vaziyette geceliyorum”, buyurdu

Ben uzatmayı arzu ederek namaza dururum da bir çocuk ağlaması işitirsem annesini üzmeyeyim diye namazımı kısa keserim.”

Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir.

Allah sizi hesaba çekmesin o ahdini bozan bir kişiyi hesaba çekip yakalamak isterse onu hemen yakalayıp yüzüstü cehenneme atar.”

Rasulullah torunu Hasan’ı öpünce ibni Habis, peygamberimizin yanındaydı Benim on tane çocuğum hiç birini öpmedim, dedi. Rasulullah hayretle bakıp: “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz,” buyurdular.

Rasulullah a çocuklarınızı öpüyor musunuz? diye sordular. Peygamberimiz sav Evet, buyurdu. Onlar biz Allah’a yemin ederiz ki öpmüyoruz, dediler. Rasulullah “Allah kalplerinizden merhameti çekip aldıysa ben ne yapayım, buyurdu.

Rasulullah buyurdu. “İnsanlara merhamet etmeyene Allah’da merhamet etmez.”

Rasulullah sav buyurdu biriniz namaz kıldırdığı zaman hafif tutsun çünkü cemaatte zayıf, hasta ve yaşlılar vardır.
kendi başına namaz kılan dilediğince uzatsın.

Kim Allah’ın emirlerine ibadet için koyduğu sembolere ( müzdelife, arafat, mina v.s...) saygı gösterirse hac kurbanına iyi bakarsa şüphesiz bu Allah’a karşı sorumluluk bilincindedir.” (22 Hacc 32)

“... Mü’minlere kol kanat ger, alçak gönüllü ol onları koru.” (Hicr )

Kim bir canı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim bir kişinin hayatını kurtarırsa bütün insanların kurtarmış gibi olur.” (Maide)

Rasulullah buyurdu: “Bir mü’minin mü’mine karşı durumu parçaları birbirine sımsıkı kenetlenmiş binanın taş ve tuğlaları gibidir.”

Rasulullah buyurdu: “Kimde ok varsa mescidlerimize ve çarşılarımıza uğrayacaksa müslümanlara zarar gelmemesi için okun ucunu tutsun.”

Rasulullah “Mü’minler birbirlerini sevmekte, acımakta ve korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman diğer uzuvlar uykusuz ve ateşde kalırlar.”

Rasulullah buyurdu Ben ancak sizin gibi bir insanım, sizler birbirinizi dava ediyorsunuz. Bir kısmınız haksız halde delil getirmekte diğerinizden inandırıcı olabilir. Ben onun lehine hükmedebilirim kimin lehine kardeşinin hakkını alıp hüküm vermişsem cehennemden bir parça ayırmış olurum.”

Rasulullah Haksız yere adam öldürüp haram kan akıtmadıkça, mü’mine ümid sahası açık olup Allah’ın rahmetini umması devam eder.”

Şüphesiz haksızca Allah’ın malını İslam devletinin hazinesinden veya kamu yararına vakıflardan birini kullanan kıyamet günü cehennemi hak eder

“... Her kim Allah’ın emir ve yasaklarına saygı gösterirse bu Rabbinin katında kendisi için daha hayırlıdır.” (Hacc)

ben onu ganimetten çaldığı bir hırka veya cübbeye bürünmüş halde cehennem içinde gördüm”, buyurdu.

Rasulullah ashabına Allah yolunda cihad ve iman amelce üstünlüğünden bahsetti Ya Rasulallah Allah yolunda öldürülürsem şehitlik günahlarıma keffaret olur mu diye sordular Rasulullah sav kaçmayıp sabırla sadece Allah’tan bekleyerek Allah yolunda öldürülürsen günahlarına keffarettir Bunu Cibril as söyledi”, buyurdu.

Rasulullah “Müflis kimdir diye sordu. Ashab: Bizce parasız ve malsız kimsedir,dediler. Rasulullah buyurdu ki ümmetimin müflisi; kıyamette namaz, oruç ve zekatla gelip fakat sövmüş, zina iftirası yapmış, mal yemiş kan dökmüş şekilde Allah’ın huzuruna gelir. onun sevapları alınıp başkasına verilir.

Yemin ederek bir müslümanın hakkını gasbedene Allah cehennemi vacip kılar, cenneti haram eder. İsterse misvak ağacından bir dal olsun yine böyledir”,

Bir kimseye tahsildarlık verdiğimizde bizden bir iğne veya büyük bir şey gizlerse hıyanet etmiş olur.

kimi tahsildarlığa memur edersek malın büyük küçük hepsini getirsin çalışma karşılığı verileni alsın, yasaktan uzak dursun

“... O gün haksızlık eden zalimler ne bir dost bulacaklar ne de sözü dinlenecek bir şefaatçi.” (Mü’min)
*.
“... haksızlık eden zalimlere hiçbir yardımcıları yoktur.” (Hacc)

Rasulullah buyurdu: “Zulümden kaçınınız. zulüm kıyametde karanlık gibi karşınıza çıkar.

Cimrilikten de sakınınız, cimrilik sizden önceki ümmetleri onları haksız yere kan dökmeye, haramlarını helal saymaya yöneltmiştir.”

“Kıyamet günü haklar sahiplerine mutlaka verilecektir. boynuzsuz koyun için boynuzlu koyun kısas edilip öcü alınacaktır.”

Allah tüm insanları kıyamette toplar. Mü’minler kabirlerinden ayağa kalkar ve cennet kendilerine yaklaştırılır

Mü’minler kıyamette Adem (a.s.)’e gelirler ve derler Ey babamız bize cennetivAdem der ki: Sizi cennetten çıkaran babanızın hatasından başka bir şey değil ki, ben bu işin ehli değilim. Siz Allah dostu oğlum İbrahim’e gidiniz.

Mü’minler kıyamette Hz Muhammede gelirler. O hemen ayağa kalkar, kendisine şefaat izini verilir emanet ve sıla-i rahim yapanlar Sırat köprüsünün sağında ve solunda durur emanet ve sıla-i rahm dinimizin ahlak prensibidir. Sırattan geçişte ölçü olacaktır.

Peygamberimiz buyurur ilk grubun sırattan şimşek gibi geçer. Şimşek Göz açıp yumacak kadar kısa zamanda kaybolur. Sonrakiler rüzgar sonra kuşlar ve koşucular gibi geçerler, onları amelleri süratli geçirir.

Peygamberiniz sıratda durup Rabbim selamete çıkar diye dua eddi kiminin amelleri onları sırattan geçiremedi yürümeye güçleri yetmedi de emekliyerek geldi, sıratın iki tarafında çengeller vardı bunların vazifeleri emredildikleri kimseleri yakalamaktı Bundan kimilerini yaraladı kimilerini cehenneme yuvarladı

Rasulullah (s.av.) Emanet insan kalblerine kök salıp yerleşti. Kur’an indi, insanlar Kur’andan ve sünnetten emaneti de öğrendiler.”

Rasulullah emanetin kalkacağını haber verdi ve şöyle dedi: İnsan uyursa kalbinden emanet çekilip alınır belirsiz bir iz kalır

İnsan uyursa kalbinden emanet şuuru alınır. Bunun izi ayakta yuvarlanan kordan meydana gelen kabarcık gibi şişkin görülür ama içi boştur.” Buyurdu.

Rasulullah buyurdu İnsandan emanet şuuru alınırsa insanlar alışveriş yaparlar fakat emanet niyeti yoktur Huzeyfe ra diyor ki kimle alışveriş edeyim diye düşünmezdim. Çünkü müslümansa hakkımı ödemeye onu dini sevkederdi. hıristiyan ve yahudi ise vali veya hakim onu hakkımı vermeye sevkederdi. Bugün filanca kimseden başkasıyla alışveriş edemez oldum.

Rasulullah buyurdu Kıyametde bir kimse cehenneme atılır. Bağırsakları karnından fırlar ve merkep gibi döner durur. Cehennemlikler ona derler ki sana ne oldu Sen iyiliği emreder yasakdan sakındırırdın değil O kişi cevaplar Evet iyiliği emrederde yapmazdım, kötüden sakındırıp kendim yapardım”

Allah, size emanetleri ehil olanlara vermenizi emreder...” ( Nisa )

Biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik, sorumlulukdan korkup çekindiler kaçtılar. emaneti insan üstlendi. Doğrusu o çok zalim çok cahildir .” (Ahzap)

Rasulullah buyurdu: “Münafığın alameti üçtür yalan söyler sözünden cayar, emanete hıyanet eder.”

Ey iman edenler! Siz yalnız kendinizden sorumlusunuz. siz doğru iseniz sapıklığa düşenler size zarar vermez
Maide

Hepinizin dönüşü Allah’a dır ve o Allah size yaptıklarınızı bildirecektir.” Maide

Şüphesiz ki insanlar zalimi görüp de zulmüne engel olmazlarsa Allah’ın insanları gazaba uğratması yakındır.”

kendinizi unutarak insanlara iyili ve erdemli olmayı mı emredersiniz? Hem de ilahi kelamı okuduğunuz halde; siz aklınızı kullanmaz mısınız.” Bakara

“Ey iman edenler niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz Allah katında en sevilmeyen şeydir.”

Rasulullahbuyurdu: “İsrailoğullarının dindeki ilk bozuklukları şöyle başlar. Bir adam birine rastlar Allah’tan kork ve yaptığın şeyi terket, o helal değildir, Ertesi gün aynı işi yapana tekrar rastlar ve onu kötülükten yasaklamayıp onunla yiyip içer ve Allah, onların kalplerini birbirine benzetti”.

Rasulullah şu ayeti okudu: Allah’tan gelen gerçekleri örtbas etmeye şartlanmış İsrailoğulları Davut ve Meryemoğlu İsa’nın diliyle lanetlenmişdir Bu isyan etmeleri hak ve adaleti aşmalarındandır.

Onlar birbirlerini kötülükden vazgeçirmeye çalışmadı. Andolsun yaptıkları ne kötü idi ve şimdi

onlardan birçoğunun Allah’tan gelen gerçekleri örtbas edenlerle dost olduklarını görebilirsin. Nefislerinin onlara hazırladığı ne kadar kötüdür

Allah onlara gazap etmiştir, azapta ebedi kalacaklardır.

Eğer onlar Allah’a ve kendilerine gönderilen peygambere ve indirilen her şeye inansalardı Allah’tan gelen gerçekleri örtbas edinmezlerdi.

onlar ilahi sınırları aşan kimselerdir. (5 Maide 78-81)

peygamberimiz buyurdu: Allah’a yemin ederim iyiliği emreder kötülükden sakındırır, zalimi zulmünden el çektirir, hakka döndürürsünüz

Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki ya iyilikleri emreder, kötülüklerden sakındırırsınız ya da Allah size bir bela gönderir sonra Allah’a dua edersiniz de duanız kabul edilmez.”

“Cihadın en faziletlisi zalim idarecinin karşısında doğru ve adaletli sözü haykırmaktır.”

peygamberimiz Yolda oturmaktan sakının Madem mutlaka oturmak zorundasınız, öyleyse yolun hakkını verin yolun hakkı Harama bakmamak eziyet vermemek, selamı almak, iyiyi tavsiye edip kötülükden sakındırmaktır buyurdu

Rasulullah sav bir adamda altın yüzük görüp parmağından çıkarıp atmıştır buyurmuştur ki ateşten bir kor alıp onu parmağına geçirmek istiyor? Rasulullah gidince adama “Yere atılan yüzüğü al denildi. Adam: Peygamber onu attıktan sonra ben onu asla almayacağım, dedi.

Rasulullah İş başındakilerin en kötüsü idaresindekilere katı ve kaba davranandır”, buyurdu

sizin üzerinizde bir takım idareciler getirilecek ki onların dine uygun işlerini takdir eder, uygun olmayanları tenkid edersiniz. hoş karşılamaz kötülüğü alıkoymaya gücü yetmeyip sadece tenkid ederse günahtan korunmuş olur.

Kim tenkid eder kötülüğe engel olmaya çalışırsa kurtuluşa erer. kim gayri meşru işlere razı olursa günahkardır, azaptan kurtulamaz.”

Benden önceki ümmetlere Allah tarafından gönderilen hiç peygamber yoktur ki, ümmetinden sünnetine uyan ve emrine sarılan samimi ve seçkin çevresi olmasın. Sonra bunların yerlerine öyleleri geçti ki yapmadıklarını söyleyen emrolunmadıklarını yapan kimseler oldular. Böyle kimselerle eliyle diliyle kalbiyle cihad eden mü’mindir. Bu kadarını yapmayanın hardal tanesi kadar imanı yoktur.”

İbn-i Sâmit ra demiştir ki Biz zorluk kolaylık, sevinç ve kederde söz dinlemeye başkalarının bize tercih edildiği zamanlarda itaat etmeye delil ve küfür görmedikçe iş başındakilere karışmamaya, nerede olursak olalım hakkı yerine getirmeye Allah, yolunda hiçbir kınayandan korkmayacağımıza dair Rasulullah a beyat ettik.

Allah’ın çizdiği sınırları aşmayarak koruyanlar Erkek ve kadın mü’minler birbirlerinin dostlarıdır iyi ve doğruyu emreder kötü ve zarara engel olurlar.”

“Allah’tan gelen gerçekleri örtbas eden İsrailoğulları Davud as ve İsa as ca lanetlenmişlerdir onlar isyan etmiş hak ve adaleti aşmışlardır

Onlar kötülekden birbirini vazgeçirmeye çalışmıyorlar. Andolsun yaptıkları ne kötüdür.“ maide

“De ki: Hak olan bu Kur’an Rabbinizden gelmiştir. Artık dileyen inansın dileyen inkar etsin...” Kehf

sen sana emrolunanı açıktan açığa bildirmeye devam et...” (15 Hıcr 94)

Biz de kötü eylemleri önlemeye çalışan kimseleri kurtardık. Zulmedenleri yapmakta oldukları kötülükden dolayı şidetli bir azap ile yakaladık.” Araf

Sizden biriniz kendisi için arzu eddiği şeyi din kardeşi için de arzu edip istemedikçe iman etmiş olamaz.

iyi ve yararlı olana davet eden doğru olanı emreden bir topluluk gerçek kurtuluşa kavuşanlardır.” Al-i İmran

müslümanlar insanlığın iyiliği için çıkarılmış bir topluluktur doğruyu emreder, eğriden alıkorsunuz.Al-i İmran

Sizler kimlersiniz? diye sordu. Onlar
Biz müslümanlarız, ya sen kimsin? diye sordular. Peygamberimiz Ben Allah’ın Rasulüyüm, dedi.

bir kadın küçük bir çocuğu kaldırarak:
haccı olur mu? diye sordu. Rasulullah
-Evet senin için de sevap vardır, buyurdu.

Kendisine güvenilen ve harcamaya yetkili kimse harcaması emredileni gönül hoşluğu ile emr olunan kimseye eksiksiz verirse sevapça sadaka veren iki kimseden biridir.”

“ Bütün mü’minler kardeştirler.”
*.
“Allah Nuh (a.s.)’dan haber vererek buyuruyor: “... Ben size dürüst ve güvenilir öğütler veriyorum.
.
Din nasihattır İyi güzel ve yasakdan sakınma üzerinde yardımlaşın...”

İnsanların tek sermayesi zaman birimine andolsun ki, Allah’ın yolunda yürümeyen tüm insanlar zarardadır.

inanarak doğru dürüst işler yapanlar, hakdan gelen gerçek sıkıntı ve zorluklara karşı direnci tavsiye edenler ziyandan kurtulmuşlardır. Asr

İmam Şafii der ki: Bazı insanlar Asr suresinin manasını düşünmekten ğafildirler.

Kim Allah yolunda savaşacak mücahidin techizatını hazırlar ihtiyacını karşılarsa savaşa gitmiş gibi sevap kazanır.

Cihada giden mücahidin ailesine güzelce bakıp ihtiyaçlarını karşılayan kimse sanki savaşa katılmış gibi sevap kazanır.”

Her iki erkekten biri savaşa katılsın, kazanılacak sevap ikisi arasında ortaktır.”

Kaynak islamansiklopedisi andrid prog

israil Oğullarından bir abraşı Allah iyileştirip develer vermişdi ona bir melek gönderdi fakir bir adam olan melek senden bir deve isterim, diyince Abraş reddetti melek* sen insanların nefret ettiği abraştın Allah sana nimet ihsan etti, dedi.*Abraş:*bu mal atadandır diyince Melek eğer yalansa Allah seni eskiye çevirsin, diye beddua etti ve abraş çirkinlik ve fakirliğine geri döndü

Allah imtihan için kör bir adama göz verdi ve Fakir kılığında bir meleğini ona gönderdi melek muhtacım kimsem yok bir koyun isterim, dedi.*kör adam Ben kör idim. Allah gözlerimi açtı. İstediğini al, diyince melek:*Malın senin olsun; imtihana tutuldun Allahü Teala razı oldu, fakat Nimeti bilmeyenleri cezalandırdı, dedi.*

Bir adam dedi ki, Allah'ın Resulünün terkisinde idim. Hayvan ayağı sürçtü. ben Şeytan helak olsun! diye söyledim. Peygamber sav buyurdular ki Şeytan helak olsun» deme. böyle söylersen şeytan kabarır ki koca bir ev gibi olur Bismillah» dersen şeytan sinek miktarı oluncaya kadar küçülür.*

Bir adam, Allah'ın Resulüne «esselamü aleyküm» dedi. Peygamber sav aleyküm es - selam» diyerek On sevab buyurdu bir başka adam esselamü aleyküm ve rahmetullah»x dedi. Peygamber sav ve aleykum es - selamü ve rahmetuilahi deyip. Yirmi sevab! buyurdu.*bir başkası «esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu diyince Otuz sevab buyurdu.

Peygamberimiz Useyd ra nın böğrüne vurunca Useyd ra kısas istedi Hz Resul Kısası yerine getir dedi ve .Allah'ın Resulü gömleğini kaldırınca Useyd ra Peygamberimizin mübarek vücudunu öpmeye, başladı ve:*Ey Allah'ın Resulü, mübarek vücuduna canlar kurban dedi.*

Peygamber sav buyurdu Allahü Teala insanlar Kıyametde toplayacak, onlar
şefaat istesek bizi kurtarıp rahata erdirse diye Adem as*Sen insanların babasısın. Allah seni yarattı. Onun niyazda bulun ki, rahata kavuşalım, diyecekler Adem as Ben yapmam, diye hatasını hatırlayıp Rabbinden haya edecek ve Nuh as gidin! diyecektir

İnsanlar kıyametde Nuh as dan şefaat isteyecekler, Nuh as ben yapamam, diyip hatasından Rabbine haya edecek ve Allah'ın dostu ibrahim as aleyhisselama gidin! diyecektir.*
ibrahim aleyhisselam da Allah'ın kelam buyurduğu ve Tevrat'ı gönderdiği Musa as gidin diye tavsiye edecektir.*

İnsanlar kıyamette Musa as şefaat için gelince, siz Allah'ın ruhu ve kelimesi Isa as gidin İsa aleyhisselamda siz geçmiş ve gelecek tüm günahları af olunan Allah'ın kulu Muhammed as a gidin! diyecektir.*Peygamber sav buyurur ki:*İnsanlara şefaat için Rabbimden izin isteyeceğim, izin verilecek Rabbime secdeye kapanacağım. Allahü Teala beni, dilediği kadar secdede bırakacak.*

Kıyamette Ey Muhammed as söyle, dilediğin verilecek; şefaat et, kabul buyurulacaktır. Ben de Rabbimin öğrettiği hamdlerle hamd edeceğim. Sonra da şefaatte bulunacağım bana sınır tayin edilecek; sınır içerisindekileri Cehennemden Cennete koyacağım.*
Peygamber aleyhisselam buyurdu ki:*
Ey Rabbim, artık Cehennemde, Kur'an'ın mahkum ettiklerinden başkası kalmadı

Kıyamette Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasulühü, yazılı bir tezkere çıkarılacak Allahü Teala Amel tartısına hazır ol buyuracak Adam Rabbim, bu nedir diyince. Allahü Teala:*Sana haksızlık edilmeyecektir bu tezkere teraziye konacak ve ağır gelecektir Allah'ın ismi ile tartılan hiç bir şey, O'nun isminden daha ağır gelemez

Peygamber sav buyurdu Allahü Teala Kıyamette amelleri önünüze serer ve Bugün haksızlık yoktur buyurur kağıda şehadet Allah'tan başka ilah yoktur ve Muhammed as Allah'ın kulu Resulüdür yazılır Amel tartısında bir teraziye konur tüm amellerden ağır gelir çünkü hiç bir şey, Allah'ın isminden ağır gelemez
murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-20-2018, 19:26   #12
Kullanıcı Adı
murataltug1985
Kaynak islamansiklopedisi android prog

RESULULLAH'TAN HİKAYELER

Peygamber sav buyurdu Cehenneme girenler feryad etti.*Allahü Teala Çıkarın buyurdu.*feryadın nedeni soruldu
merhamet edesin, diye yaptık, dediler Allahü Teala Benim size olan rahmetim, kendinizi, ateşe atmanızdır, buyurdu.*
birisi, kendini ateşe attı Allahü Teala emrine uyan kuluna ateşi soğuk ve selamet kıldı

Cehennemden çıkarılan biri Allahü Tealanın emrine uyup kendini ateşe atmadı Allahü Teala sebebini sordu Adam Ey Rabbim, muhakkak beni ateşten çıkardın tekrar atmayacağınızı ümid ve niyaz ederim, diye cevapladı Allahü Teala Niyazın kabul buyurur ve Rabbimizin rahmeti ile Cennete girer*

Peygamber sav buyurdu Yahya as
Allahü Tealanın emirlerini ümmeti israil Oğullarına tebliğ için topladı ve dedi ki Allah bana emir buyurdu. Allah'a ibadet edin kendisine ortak koşmayın Allah'a şirk koşanların misali, şudur bir köle almış ve çalışıp karşılığını öde köle çalışıp, karşılığını başkasına: öder
söyleyin, hanginiz buna razı olabilir?*

Yahya as buyurdu Allahü Teala size namazı emretmiştir. Namazda sağa ve sola bakmayın. Çünkü Allah namazda şuraya buraya bakmayan kulunun yüzünü kaldırır, ve ancak onun namazını kabul buyurur.*

Yahya as buyurdu Allahü Teala, oruç tutmayı emir buyurmuştur bu, insanlar içinde misk kutusu olan kimseye benzer. Halk bu kokuya hayran kalır. oruçlunun ağız kokusu, Allah nezdinde misk kokusundan daha güzeldir.*

Yahya as buyurdu Allah sadakayı emretmiştir. Sadakanın misali şöyledir: Bir adamı düşman esir almış, boynunu vurmaya getirmişlerdir. adam «Ben, boynumun kurtulması için fidye vermeye hazırım, diyerek kendini kurtarmıştır.*

Yahya as buyurdu Allahü Teala Rabbinizi zikretmeyi emretmiştir misali şudur: bir adamı düşman takip etmiştir o adam, sonunda bir kaleye sığınarak kurtulmuştur kul da böyledir. Kendisini, Allahü Teala'nın zikri ile şeytandan muhafaza eder.*

Peygamber sav buyurdu ki size, Allah'ın bana emrettiği beş şeyi emrediyorum. Bunlar; dinleyip kabul etmek, emire itaat cihad ve hicret etmek Ve cemaatçe tefrikaya düşmemekten ibarettir kim cemaatten bir arşın ayrılırsa İslam halkasını boynundan çıkarır. Kim cahiliyet davasında bulunursa, o cehennem çukurlarında kendini bulur.*

bir genç vardı. Bu Genç Allahın inayetiyle insanları iyileştirirdi zalim hükümdar iyi ettiği birine Gözlerini kim açtı? diye sorunca. Adam Rabbim cevabını Hükümdar benden başka Rabbin var mı? diye sordu. Adam:*
Benim ve senin Rabbin olan Allah, diye cevabını verdi.

Zalim bir hükümdar insanlara gözlerini alana kadar işkence ederdi zalime bir genç getirdiler. Hükümdar Oğlum sihrin körlerin gözünü açacak dereceye ulaştı dedi.Genç Ben iyileştirmiyorum, iyileştiren Allah'tır diye cevap verince Hükümdar ona işkence etti.*Dininden dön! denildi. Genç şehadet getirdi zalim Hükümdar bir testereyle onun gövdesini başından ayırdı.

zalim biri dininden dönmeyenlerin başını kopardı bir genci getirdiler genç dininden dönmedi.*zalim Bunu dağa götürüp atın, dedi. Genç Allah'ına niyaz etti. Dağda sarsılıp zalimler düştüler
Zalim hükümdar gence yanındakiler nerede diye sordu. Genç:* Allah beni kurtardı, diye cevap verdi.*

Zalim hükümdar, bir genci adamlarına verdi Bu dininden dönerse, ne iyi, dönmezse denize atın! diye emretti. Genç Allah'ım, bunların hakkından gel! diye dua etti. gemi devrilip genç hariç hepsi boğuldular. Genç hükümdara dediki Allah beni kurtardı sen Rabbim Allah'ın adıyla okumadıkça muvaffak olamazsın dedi.

İnsanları dininden döndüren bir zalim Allahın koruduğu gence karşı muvaffak olamıyordu genç zalime şunu öğütledi
Attığın oku Rabbimi Allah'ın adıyla at ve genç atıla okla şehit düştü meydana
Toplanan ahali şu gencin Rabbine iman ettik, şu çocuğun Rabbine iman ettik,
Zalim hükümdarın korktuğu başına geldi insanların hepsi iman ettiler,

Zalim hükümdar çukurlar kazdırdı dininden dönmeyeni içine atacaktı Bir kadın ve çocuğu ateşten geri durmuştu Çocuğu anasına Anacığım, sabret, sen hak yol üzerinesin! diye konuştu.*

Peygamberimiz sav Rum imparatoru Hirakl'e mektup yazdı Hirakl Peygamber olduğunu söyleyen adamın kavminden kimse var mı? diye sordu. Süfyan Benim dedi Hirakl Peygamber olduğunu sanan adamın hasebi nasıldır diyince süfyan şerefli bir ailedir dedi Hirakl cevapladı
Peygamberler böyledir şerefli kavimlerden gönderilirler.*

Hirakl der ki o zatın Sülalesinde hükümdar var mı? diye sordum; yok dediler hükümdar olsaydı saltanat davası sürdürüyor diyecektim Cemaati sordum. Halkın Zayıflarındandır, dediler Peygamberlerin ümmeti o tabakadandır
Peygamberlikten önce yalanı varmıydi ve Dinine girenleri sordum. Çoğaldığını söylediler işte iman böyledir, kalblere yerleştiğinde çoğalır

Ebu Süfyan peygamberimizi anlatıyor
Biz onun Peygamberliğini yalanladık kendisine kuvvetliler değil, zayıflar tabi oldu dinine girenler çoğaldı Savaşta Bazen bazen bazen galib geldi anlaşmamız var, nasıl hareket edeceğini bilmiyoruz.*Ondan önce, onun söylediğini söyleyen olmadı o şeref sahibi bir aileye mensubdur

Hirakl ebu süfyana sordu peygamber ile
harbettiniz mi? Süfyan cevapladı bazen biz bazen onun, bazen o galib geldi hirakl dediki işte Peygamberler böyledir, imtihana tutulduklarından her zaman muzaffer olmazlar. Ancak akibet ve zafer onlarındır.*

Hirakl dediki Peygamberler hıyanet etmezler. O, size neyi emrediyor? diye sordu. Süfyan Namazı, zekatı akraba ve hakka riayet etmeyi ve namuslu olmayı, diye cevap verdi. Hirakl:*Eğer bu söyledikleri doğru ise o muhakkak peygamberdir.

Hirakl peygamberin zuhur edeceğini biliyordum, fakat Arablardan çıkacağını zannetmemiştim. onu görmeyi çok isterdim. Yanında olsam hürmet eder ayaklarını yıkardım. Muhakkak onun mülkü beldeme ulaşacaktır, dedi.*

Hz Muhammed efendimiz Hirakle mektubu Rahman ve Rahim olan Allah'ın adiyle, Allah'ın Resulü Muhammed'den Rum büyüğü Hirakl'e:*
Selam doğruya uyanlara. seni Islama davet ediyorum, islam'a gir, dünya ahiret kurtulursun. İslamı kabul ed Allah ecrini verir. Yüz çevirip müslüman olmazsan günahı da senin boynundadır.

Ey kitab ehli, sizinle aramızda müşterek bir kelimeye geliniz. Allah'tan başkasına iman etmeyelim. O'na ortak koşmayın Allah'tan başka Rabb edinmeyin islam'dan yüz çevirirlerse müslüman olduğumuza şahid olun! deyiniz.

Peygamber sav buyurduki Musa as çok hayalı idi vücudunu göstermezdi
İsrail Oğulları kendisine eziyet etti cildinde abraşlık, var dediler*Allahü Teala Peygamberin noksandan uzak olduğunu göstermek istedi. Musa as elbiselerini çıkarınca elbiseler uçtu
Musa as israil Oğullarına gelince en güzel yaradılışlı insanı gördüler

Allahü Teala, Peygamberinin noksanlıkdan uzak olduğunu insanlara göstermiştir Musa as taşa asası ile vurunca taşta asanın izi meydana geldi, Allahü Teala buyurdu ki Ey iman edenler, Musa'ya eza verenler gibi olmayın. Onlar Musa'ya eziyet ettiler de Allahü Teala, onun noksandan uzak olduğunu, gösterdi. O, Allah nezdinde itibarlı bir zat idi.» (Ahzab Suresi)

Allah'ın Resulü sav buyuruyor İsrail Oğullarından Kifl günahkardı Bir kadına zina etmek üzere para verdi. kadın ağladı.*Kifl seni ırzına geçmek için zorladım mı? dedi. Kadın:*Hayır ben mecbur kaldım dedi kifl Git, verdiğim senin olsun, dedi Allah'a isyan etmeyeceğine yemin ederek kifl vefat etti. Kifl'in kapısında şu ibare yazılıydı Allah, muhakkak Kifl'i afvetti!»*

Peygamber sav a esirler getirildi. bir kadın esir, koşuyordu. Esirler arasında bir çocuğu bağrına bastı ve emzirdi Peygamber as Bu kadının evladını ateşe atmasını düşünebilir misiniz? diye sordu.*Hayır, vallahi, hayır Peygamber as İşte, Allahü Tealanın kuluna merhameti bir kadının çocuğuna olan merhametinden daha merhametlidir,

Sehl ra Hz Resul Allahü Teala'ya ulaşıncaya kadar, halis beyaz ekmek görmedi, bizim un eleğimiz yoktu, Arpa ununu Üfürürdük, içindeki zaid şeyler uçardı, su ile ıslatır, hamur haline getirir ve ekmek yapardık, dedi.*
murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-22-2018, 10:38   #13
Kullanıcı Adı
Ebu Cehil
Ellerine sağlık.
Ebu Cehil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-10-2021, 12:24   #14
Kullanıcı Adı
kalpsiz_
teşekkürler.
kalpsiz_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-15-2023, 14:10   #15
Kullanıcı Adı
2023biz
teşekkürler.
2023biz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-01-2024, 16:10   #16
Kullanıcı Adı
2023biz
Paylaşım için teşekkürler.
2023biz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)