AK Gençliğin Buluşma Noktası
Üniversite Eğitimi, Üniversiteler (Ak Parti Forum) Üniversiteli Ak Üyeler, Üniversiteler ve Üniversite derslerini burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 04-19-2009, 23:35   #1
Kullanıcı Adı
ultrAstribun
Standart Adıyaman Üniversitesi

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ
(TARİHÇE)

Üniversitemiz, Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı olarak 27.06.1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi ve 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi, 15.12.1997 tarihinde kurulmuş olan Besni Meslek Yüksekokulu, 1988 yılında kurulmuş olan Gölbaşı Meslek Yüksekokulu ile İnönü Üniversitesi'ne bağlı olarak 12.08.1998 tarihinde kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, 1983 yılında kurulmuş olan Adıyaman Meslek Yüksekokulu ve 2 Kasım 1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ile Harran Üniversitesi'ne bağlı olarak 16.10.1997 kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Adıyaman Üniversitesine bağlanmışlardır.

Şuan İtibariyle Üniveristemizde Açık Olan Mevcut Akademik Birimler

1-Fen Edebiyat Fakültesi
2-Eğitim Fakültesi
3-Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi
4-Tıp Fakültesi
5-Devlet Konservatuarı
6-Sağlık Yüksekokulu
7-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
8-Adıyaman Meslek Yüksekokulu
9-Besni Meslek Yüksekokulu
10-Kahta Meslek Yüksekokulu
11-Gölbaşı Meslek Yüksekokulu

Fakülteler
Fen Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi
Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Yüksekokullar
Sağlık Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları
Meslek Yüksekokulu
Besni Meslek Yüksekokulu
Gölbaşı Meslek Yüksekokulu
Kahta Meslek Yüksekokulu

Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
Yabancı Diller Bölümü

Foto Galeri-Birimler
http://www.adiyaman.edu.tr/uniyasam/...ler/index.html

FOTO Galeri - Sosyal Tesisler

http://adiyaman.edu.tr/index.php?lo=uniyasam&cat=sosyal

BİLGİ EDİNME

Bilgi Edinme Birimi

24.10.2003 tarihli ve 25269 sayılı resmi Gazete'de yayımlanan 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu 24.04.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna ilişkin "Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulamasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik" ise 27.04.2004 tarihli resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
Bilgi Edinme Hakkı kapsamında bilgi edinmek isteyenlerin başvurularını kabul edip, kanun kapsamındaki her türlü bilgi ve belgeyi başvuranların yararına sunmak amacıyla Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü bünyesinde Bilgi Edinme Birimi oluşturulmuştur.
Posta Adresi:
Adıyaman Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi
44100-Adıyaman
Web Adresi : http://www.adiyaman.edu.tr/bilgi
E-Posta : < a href=mailto:bilgi@adiyaman.edu.tr>bilgi@adiyaman.e du.tr
Telefon : 0 416 223 22 10- 223 29 84
Dahili : 162

ERASMUS PROGRAMI
GENEL TANITIM

Erasmus programı nedir?

Avrupa Birliği Komisyonu'nun ülkeler arasında karşılıklı tanımayı, mevcut eğitim potansiyellerini daha iyi kullanmayı ve geliştirmeyi amaçlayan AB Eğitim ve Gençlik Programlarından Socrates (Genel Eğitim) Programı bünyesinde yer alan Erasmus, Socrates programlarından yüksek öğretim düzeyindeki işbirliğini düzenleyen programdır. Avrupa Birliği ülkelerinde 1987'den beri uygulanmakta olup 1995'te Socrates programları kapsamına alınmıştır. 2003 yılı itibariyle 1 milyon 100 bin civarında öğrenci değişimi yapılmış olması bakımından da AB Eğitim ve Gençlik Programlarının en cazibeli programı olduğu söylenebilir. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus'tan (1469-1536) almıştır.

Amaçları nelerdir?

ERASMUS programının en temel amacı Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir.
Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini özendirmek ve desteklemek, Öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlamak, Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasını sağlamak ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak diğer amaçları arasındadır.

ERASMUS çerçevesinde desteklenen etkinlikler
Erasmus 1: Avrupa üniversitelerarası işbirliği (Başvurular doğrudan AB Komisyonuna yapılır)

Müfredat Geliştirme Projeleri (Curriculum Development Projects – CD)
Yoğun Programlar (Intensive Programmes – IP)
Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS)
Diploma Eki (DS)
Erasmus 2: Değişim (Başvurular Ulusal Ajans'a yapılır)

Karşılıklı Öğrenci Değişimi (Student Mobility – SM)
Karşılıklı Akademisyen Değişimi (Teaching Staff Mobility – TS)
Karşılıklı Değişimin Organizasyonu (Organisation of Mobility – OM)
Erasmus 3: Tematik Uzmanlık Ağları (Başvurular doğrudan AB Komisyonuna yapılır)

ultrAstribun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
adıyaman üniversitesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)