AK Gençliğin Buluşma Noktası
AK Gençlik Fikir Akımı Bütün fikirlerimizi burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 09-08-2009, 21:54   #1
Kullanıcı Adı
Berr Ak
Standart Geciken sivil anayasa ve ak eleştiriler
Arkadaşlar biliyorum "yeni"ye karşı bu platformda bir allerji var fakat ben artık "yeni cümleler" ile konuşmamız gerektiğini düşünüyorum.Burada herkes akpartili ve ideolojisine sıkı sıkıya sarılmış durumda.Ancak burada birilerine bir şeyleri anlatmaktan ziyade "körler sağırlar birbirini ağırlar" lafsına atfen yazışmalar görüyorum.Belki de burada kendimi daha önce ifade edemeyişimin sebebi budur.Neden akpartiye eleştirel yaklaşamıyoruz peki?Bu parti doğru-yanlış yaptıklarının eleştirilip yapamadıklarının nedenleriyle konuşulup tartışarak gelişmiş fikirler üretmeyi ,körü körüne her şeyi öp kokla başına koy mantığından daha fazlasını hakediyor.Gazetede yazılanların Bu yüzden ben bir noktadan başlamak istiyorum;

Ak parti sivil anayasayı neden bu kadar geciktirdi?Ve hala bu konuda bir söylem yok bazı yazarlar 2 yıl sonrasına ertelendiğini öne sürüyor.Peki biz daha ne kadar bu anayasa ile yönetileceğiz.Yargı reformu şart.Yargının içindeki yine askeri darbeler ya da muhtıralar neticesinde oluşan hukuk dışı anayasal kurumlar hukukun işlenmesini sekteye uğratmaya devam mı edecek?Bu anayasa ile demokratik açılım yapılabilir mi?

Akparti sivil anayasayı bir dahaki seçimlerden sonraya kaldırırsa ben de dahil onlar için boğaz patlatmış ,elleri aşınmış birçok seçmenini kaybedecektir.İnsanların demokrasiye olan inancını sağlamak ve devlete olan güvenin sağlanması için yargı reformu kesinlikle gereklidir.

Berr Ak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 09-09-2009, 14:20   #2
Kullanıcı Adı
Supraliminal
Mevcut anayasada çok değişiklik yapıldı sivilleşme adına.Yarısından fazlası belki sivilleşti zaten.
Buda Sivil Anayasa adına büyük adımlar olarak nitelenebilir.
Sonuçta Sivil Anayasa için boş bir Kap değil .Adım adım ve kolay olmayan bir uğraşlar sonucu oluşturulacaktır.Zaten AK Parti 7 yıldır birçok yasayı değiştirdi olumlu yönde.
Yani bi bakıma yasamız Sivilleşiyor.
Sadece paket açıklamak kaldı.
Siz AK Parti'ye güvenin yeter , AK Parti'yi zor günlerinde bizlerde yanlız bırakacaksak bu ülkeyi kim kurtaracak ?

Supraliminal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2009, 15:05   #3
Kullanıcı Adı
Eşref
Alıntı:
eciftci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar biliyorum "yeni"ye karşı bu platformda bir allerji var fakat ben artık "yeni cümleler" ile konuşmamız gerektiğini düşünüyorum.Burada herkes akpartili ve ideolojisine sıkı sıkıya sarılmış durumda.Ancak burada birilerine bir şeyleri anlatmaktan ziyade "körler sağırlar birbirini ağırlar" lafsına atfen yazışmalar görüyorum.Belki de burada kendimi daha önce ifade edemeyişimin sebebi budur.Neden akpartiye eleştirel yaklaşamıyoruz peki?Bu parti doğru-yanlış yaptıklarının eleştirilip yapamadıklarının nedenleriyle konuşulup tartışarak gelişmiş fikirler üretmeyi ,körü körüne her şeyi öp kokla başına koy mantığından daha fazlasını hakediyor..
Öncelikle bu konudan başlamak istiyorum. Forumda yeni olduğunuz ve Ak Parti hakkında da yeterli bilgiye sahip olmadığınız işte bu sözlerinizden anlaşılıyor.

Hiç kimse körü körüne Ak Partiye bağlı değil. Herkes kendi düşüncesini özgürce ifade ediyor. Ama biz eleştirirken yıkıcı değil, yapıcıyız. Karşımızdakine kendimizden çok saygı duyuyoruz. Hakaret etmiyoruz. İftirada bulunmuyoruz. Doğruya doğru yanlışa da yanlış diyoruz.

Bu çizgide olan hiçkimse ne partimizden ne de bu forumdan dışlanır. Ama söz konusu bir başka parti olsa, emin olun bu kadar özgür olamazsınız.

Alıntı:
eciftci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gazetede yazılanların Bu yüzden ben bir noktadan başlamak istiyorum;

Ak parti sivil anayasayı neden bu kadar geciktirdi?Ve hala bu konuda bir söylem yok bazı yazarlar 2 yıl sonrasına ertelendiğini öne sürüyor.Peki biz daha ne kadar bu anayasa ile yönetileceğiz.Yargı reformu şart.Yargının içindeki yine askeri darbeler ya da muhtıralar neticesinde oluşan hukuk dışı anayasal kurumlar hukukun işlenmesini sekteye uğratmaya devam mı edecek?Bu anayasa ile demokratik açılım yapılabilir mi?

Akparti sivil anayasayı bir dahaki seçimlerden sonraya kaldırırsa ben de dahil onlar için boğaz patlatmış ,elleri aşınmış birçok seçmenini kaybedecektir.İnsanların demokrasiye olan inancını sağlamak ve devlete olan güvenin sağlanması için yargı reformu kesinlikle gereklidir ..
Bu konuda arkadaşlarım aslında gerekli açıklamayı yapmış. Bir kaç şey de ben eklemek istiyorum. Öncelikle anaysa dediğimiz şey, bugün yazılıp yarın çıkartılacak kadar basit birşey değil. Anayasa ile devletin yönetimine ilişkin tüm mevzuatları eksiksiz ve doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Kurumların işleyişini koskoca bir milletin temel haklarını, özgürlüklerini bir bir belirleyip maddeleştirmek kolay bir iş mi? Başınızda size engel olmaya çalışan sayısız çığırtkan varsa bu süreci de normal karşılamak gerekir. Eğer partimiz şişirme bir anayasa peşinde olsaydı, emin olun onlarca kez yeni anayasa çıkarırdı.

Peki bu süreçte umutsuzca beklemelimiyiz? Zaten partimiz mevcut anayasada pekçok değişiklik yaptı. Mesela şu habere bir göz atın;

http://www.ntv.com.tr/id/24979177/

Demek ki sivil anaysamız hazır olmasa da bu süreçte mağdur olmamamız için mevcut anaysamız sivilleştirilmiş. Sivilleştiriliyorda. Sizin içiniz rahat olsun. İnşAllah aydınlık daha güzel bir gelecek bizleri bekliyor.
Eşref isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2009, 16:31   #4
Kullanıcı Adı
Gönülden
Öncelikle forumumuz da farklı siyasi eğilimli arkadaşlara dahi karalayıcı ve hakaret unsuru içeren yorumları hariç mümkün mertebe hoşgörüyle yaklaşıyıp karşılıklı bir tartışma ortamı sağlamaktayız..sizlerinde uygun görürsünüz ki burasıda siyasi bir partiyi temsil eden bir forum....yani üye olanların % 85 'i aynı partiye güvenmiş, inanmış insanlar...tabikide birbirlerini destekleyip onaylayacağı konular olacaktır..bu farklı fikirlere ve eleştirilere kapalı olup Ak partiye körü körüne bağlı olduğumuz anlamına gelmemelidir..

Gelelim paylaşımınıza ... millet egemenliğinin tam olarak sağlanacağı bir anayasadan rahatsız olanlar hep olmuştu, olacakta..olaya kürt açılımı olarak değil demoktatik açılım olarak bakıldığını tekrardan belli etmek isterim..anayasa değişikliği taslak halinde tartışmaya sunulduğunda dahi gelen tepkiler ve Türkiye elden gidiyor naraları malum...anayasa değişikliği rejim sorunu haline getiriliyor...ve malesef hala 12 Eylül’ün militer anayasası ile yönetiliyoruz..askerin açıklamasını arkasından dayanak yapan siyasi partilerin Türkiyeye kattıklarını gözlemliyoruz..yıllardır ülkenin her kuruluşuna saptanan ideolojik takıntılı şahısların arasında sıyrılıp, darbe ruhlu bir anayasa ile siyaset yapıp ayakta kalmak zordur...buna rağmen AK partiye güvenim vardır...ümitvar oldum herdaim...."müzakereci siyaset" toplumun her kesiminde ses buldu....yani bundan sonra yapılacak her değişiklikte izlenecek yol da belli..kısmi olarak yapılan değişiklikler ve demokratik açılım ile birlikte sivil toplum kuruluşların anayasa değişikliğini gündeme getirmesi tüm Türkiyede olumlu karşılandı ve tabi partimizce de ...yeri ve zamanı gelince bu değişikliğinde tez zamanda işleve geçeceğinden eminim...bu bağlamda AB kriterleri ve halkımızın yoğun talepleri değişimi kendisiyle birlikte getirecektir diye umut ediyoruz..önemli olan millet ve devlet bütünleşmesini yakalayabilmek ...selametle
Gönülden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2009, 21:42   #5
Kullanıcı Adı
Berr Ak
Forumunuzu 2 aydır inceliyorum.Bir kere bir yazıya cevap vermiştim, onun dışında faaliyetim olmadı.Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

lütfen kimse "daha fazla" ak partili olduğunu ispatlamaya çalışmasın emin olun siz burada kendi düşüncelerinizin tekrarını yaparken , birbirinizi onaylayan cümleler kurarken ben ak parti'ye düşman olan bir kesime yapılan faaliyetleri anlatmaya çalışıyorum.Belki ideolojim içinde hapsolup yanlışlarını söyleyemiyorum.Forumda "yeni" yazıyor olmam ne akparti hakkında bilgimi ölçer ne de yazdıklarınız hakkında fikrim olup olmadığını.Ve şunu da üzülerek eklemeliyim ki beni burada bir tek yalçın bey anlamış.Kesinlikle yıkıcı değil yapılanların tekrarını anlatmaktansa yapılmayanlar üzerinde konuşulup öncelikle aşılabilir nedenlerini konuşup sonrasında çözüm üretmeye çalışmak.Siz burada bu ülkede yapılan güzellikler uğruna boğaz patlatmış ve kalemini bunlarını yazmak için tüketen birinin "ak eleştiriler"ini bile çamur algılayıp "yeni cümleler"e kaleminizi kırarsanız ak partiye en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.Çoğu zaman inanmadığınız şeylerde dahi olayı sorgulamayıp "yapmışlarsa vardır bir hayır" demek bana göre değil lütfen kimse kusura bakmasın.

Yalçın bey söylediklerinizi aslında ben de düşündüm.Fakat kapatma davası olayından sonra gelişen olaylar artık başka kesimleri de korkuttu.Ben bu ülkede artık darbeler olabileğine inanmıyorum.çünkü bu ülke artık darbecilerini yargılamaya cesaret edecek basireti göstermiştir..Sol kesim aydınlar da ergenekon olaylarında kesin tavırlarını koymuşlardır.Benim gibi düşünmeyen bir çok yazar imanıma küfrederken darbe zihniyetini aşağılamaktadır.

Kimsenin anayasa bilgisini sorgulamak istemem fakat bildiklerimi paylaşmak istiyorum.367 cumhurbaşkanının onaylayabileceği bir sayıdır fakat 330 ile cumhurbaşkanının önüne gelebilir yani bu yasal.Fakat anayasayı cumhurbaşkanı onaylayamaz ya reddeder ya da referanduma gönderir.Reddettiği zaman iş güçleşir ki bu anayasanın tekrar onaylanmak üzere cumhurbaşkanının önüne gelmesi için 367 kesin gereklidir.ikinci kez bu oy alınıp cumhurbaşkanına gönderilebilirse cumhurbaşkanı ya onaylamak ya da referanduma göndemek durumundadır.ikinci kez 367 sağlanamazsa yasal olarak teklifin tekrar gündeme gelmesi için meclis bir sene beklemek zorundadır ki bu bir yıl geçti.

işin yasal durumu muhalefetin eseri tabi.Anlattığım üzere "çözüm"yok değil.330'un üzerinde milletvekiline sahip bir parti anayasayı cumhurbaşkanına gönderebilir ve o onaylayamaz fakat halkın güvenini çoktan kazanmış bir partinin sivil anayasası "halk" tarafından kabul edilir.Tamamiyle sivil bir anayasa için çözümsüzlük önergelerini kesinlikle kabul etmiyorum.

Ak partinin samimiyetine inanıyorum fakat halkın bu militer(askeri) anayasadan kurtulması şart.Bu anayasa çözümleri sekteye uğratan kurumları içinde barındırıyor.Anayasa mahkemesi gibi meclis üstü bir kurum var.Bu anayasa kim ne derse desin muhalefetin güvencesidir.Karşılarında ne yasa çıkarsa çıksın beğenmediklerinde iptal edileceğine inanan muhalefet tabi ki anayasaya karşı çıkmakta haklıdır.hiç bir değişiklik anayasanın o katı karakterini değiştiremez.Bu ülkede bu anayasa yüzünden acı çekenler var.

Anayasa meselesinde daha çok söyleyeceğim var fakat biliyorum sizler yine beni başka kefeye koymaya devam edeceksiniz.Çözümleri ideolojilerinden azıcık sıyırılarak sorgulayarak bulmalısıınız.

Konu Berr Ak tarafından (09-09-2009 Saat 21:47 ) değiştirilmiştir..
Berr Ak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2009, 22:19   #6
Kullanıcı Adı
mpektas
Öncelikle AK partiye gönül vermekten daha da ileri giderek ona umut bağlamış bir Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olrak ben de neden sivil anayasanın hala gündeme getirilmediğini anlamış değilim.Halbu ki Başbakanımız nisanda sivil anayasa çıkarma çalışmalarına başlayacağını söyöylemişti 2009 şubat ayında.Bu nisan ayının 2009 yılına ait nisan ayı olduğunu da belirteyim.Peki biz mi zamanı farklı evrelerde yaşıyoruz yoksa nisan ayı geçeli dört aydan fazla olmadı mı?Her şeyden önce Başbakana ve onun kabinesine olan bağlılığım ve milletvekillerine bağladığım umut kesinlikle azalmadı.Ancak kimileri darbe anayasasını kullanarak her işlerine kılıf uydurur ve Yassıada şehitlerinden sonra şimdi "sizin Başbakanınızda sıra" demeye cüret ederken ve ona inanan milyonları da aynı sehpada idam edebileceğini düşünürken, nasıl olurda biz bu anayasayı değiştirebilecek gücümüz varken (toptan bir değişim) hala militarist bir düşünce sistemine dayanan bu zilletle yaşamaya devam ederiz?
Çoğu yasa değiştirlmiş olsa da temelinde çatlaklar olan sivilleştirilmiş bir anayasa 21.yüzyıl Türkiyesine yakışıyor mu?Anayasanın değiştirilmesinin zorluğunu anlayacak kadar okumuş ve bu ülkede yaşamış insanlar olarak biz Başbakanımızın bize verdiği sözü gerçekleştireceği zamanı hastretle beklerken tabiki neden geciktiğini sorgulayacak hakka sahibiz.Ve bunun da AK partinin eleştirilmesi gereken bir yönü olduğu açıktır.
Bir Adnan Menderes daha feda etmeye dayanamaz artık bu ülke.Her ne kadar bu şimdi kabustan başka birşey olamayacak olsada bunu düşünen zihniyetlere fırsat vermemek için anayasa değişikliği acilen gerçekleştirilmlidir.Tek tek ve madde madde ilerlemek artık bize yetmiyor.
İnşallah yeni bir anayasa ile "yandaş yargı" diye terimlerin oluşumu da ortadan kaldırılıp "sıra sizin Başbakanınızda " diyebilen ölüm kutsayıcılar en kısa zamanda susturulacaktır.
mpektas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-25-2010, 05:58   #7
Kullanıcı Adı
akobalı-akkurt
sayın başbakan ne zaman ayıkdıki...

darbecilerden cuntacılardan ...

başsavcıdan...

anayasa mahkemesi üylerinden...

E:T:Ö: eşcinsel terör örgütü kumpaslarından...

aydın doğan denen karanlık batandan ve hazır kıta şeytan uzvundan fırlamış kuklalarından...

çözüm bekleyen çürümüş kokuşmuş lağım mevcut sistemden ve içindeki larvalardan...

mossad cia kgb ajanlarından ve işbirlikçilerinden...

daha yeni hava almaya başladı oksijen yeni yeni AKCİĞER E ulaşmak üzre...

AKYASALAR BELLİ ANAYASADA ELBET AKLAŞACAK...

.
akobalı-akkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-29-2010, 14:57   #8
Kullanıcı Adı
akobalı-akkurt
mevcut anayasanın temel sisteminde ve düşüncesindeki anlam ve mana bozukdur...

temeli bozuk bir anayasa ne olursa sistemde böyle çürük olur...

laiklik kavramı anayasamızdan çıkarılmadığı sürece de temel bozuk kalacakdır...

laikliğin siyaset bilimcileri ve stk. örgütlerince yeniden değerlendirilmeye alınması şarttır...

neye yaramadığı ve kime yaradığı ap açık meydanda olan bu faşizm kominizm vs.ideoloji izmlerinin yaması lakikliğin asil ve kutsal milletimize empoze edilemeyeceği geçmiş tarihle anlaşılmışdır...

laikliğin devleti zafiyete uğrattığı ,takiyeciliği yalanı dolanı dalavereyi beslediği rüşveti hırsızlığı arsızlığı namussuzluğu desteklediği en akıldan ziyade için bile gerçekliği doğallığında ispatlanmışdır...

çetin doğan ve ağababasımı anasımıdır necdet sezer de en güzel örneklerdir...

laikliğin tanımı bu iki şahsiyetsizle dahada açığa çıkmışdır...
akobalı-akkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-06-2010, 12:55   #9
Kullanıcı Adı
SeHzAdE17
komik bi durum demokrasi demokrasi diye haykırıp hala askeri anayasayla yönetiliyoruz bunun izahını verebilecek yoktur sanırım
SeHzAdE17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-31-2010, 02:49   #10
Kullanıcı Adı
ercaneren
Askere sivil yargı yolu açmak ve 1980 darbecilerini yargılamak için anayasa da değişiklik yapılabiliyor ancak hapishanelerde olan 2 bin 721 çocuk için TMK'da bir değişiklik yapmanın daha kolay olduğuna inanıyorum.
ercaneren isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
akparti hakkında

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)