AK Gençliğin Buluşma Noktası
Antivirüs & Güvenlik Antivirüs ve Güvenlik programlarını burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 10-03-2009, 10:32   #1
Kullanıcı Adı
Asuman Arslan İleri
Standart Kesinlikle Her Uygulamayı Profilinize Eklemeyin
Kisa bir sure once "hurriyet gazetesi" kaynakli bir haber gorup ara$tirdik cikan sonuc gercekten urperticiydi. Facebook yazilimcilari, uygulama geli$tiricilere yeni uygulama ozelliklerini tanitirken, bir detaydanda bahsetmi$ti "read_mailbox" komutuyla, uygulama ekleyenlerin mesajlarini uygulamayi geli$tirenler "rahatca" okuyabileceklerdi..
Zaten daha oncesindede bizim mesajlarimizi takip edenler iyi bilirler, bu "uygulamalar" vasitasiyla profiller ele gecirilebiliyor, facebook'taki ozel olan bilgileriniz "kotu niyetli insanlarin" konturolune gecebiliyordu. (kredi karti numarasi, adresiniz, telefonuz mail'iniz vs..)

KESINLIKLE HER UYGULAMAYI PROFILINIZE EKLEMEYIN
Butun uygulamalarda bu komutlar cali$maktadir.

Uygulamalardan bazilari:
"Hangi siyasi parti'yi tutuyorsun vb Anketler"
"Hangi film karakterisin vb oyun uygulamalari"
"Hangi lidersin vb siyasi uygulamalar"
"Arkada$larin hakkinda yapilan resimli uygulamalar"
"Kendinin veya Arkada$larin'in ismini resimli çizme, grafikli gosterme uygulamalari"
"cete sava$lari, poker vb oyun uygulamalari"
"communist gifts" "anarchist gifts" (her ne kadar komunist veya anarsist yazsada guvenmemek lazim) vs. BUTUN uygulamalar..

Bu veya buna benzer butun uygulamalari eklerken kesinlikle mesajlarinizin okunabilecegini, ozel bilgilerinizin, kredi karti bilgilerinizin baskasinin eline gecebilecegini, hatta CHIP dergisine gore, profilinizi bile ele gecirebileceklerini unutmayin..

KONUYLA ILGILI HURRIYET GAZETESI HABERI:
Facebook'tan tartışılacak bir yenilik daha: Dikkat edin mesaj kutunuza başkaları da giriyor olabilir.
Facebook için küçük fakat kullanıcı gizliliği adına büyük bir adım atılmak üzere; ama bu adım pek de hoş karşılanacak gibi değil. Geçtiğimiz günlerde Facebook, uygulama geliştiricilere yeni bir özelliği tanıttı. Bu özelliğe göre artık uygulama geliştiriciler read_mailbox komutu ile, uygulamalarını Facebook profillerine yüklemiş olan kullanıcıların mesaj kutularına erişebilecekler.

Her ne kadar Facebook bunu sadece Facebook hesaplarına masaüstünden erişebilmeyi kolaylaştırmak için yaptığını açıklasa da, isteyen herkesin mesaj kutunuza göz atabilme imkanı olduğunu bilmek oldukça rahatsız edici bir durum. Uzman bir teknoloji danışmanı olan Graham Cluley konuyu şöyle yorumladı; "300 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı yakında hangi Sex and the City karakteri olduklarını öğrenmek uğruna pek çok kişisel bilgisini ortalığa açmak zorunda kalacak".

Asuman Arslan İleri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 10-03-2009, 20:50   #2
Kullanıcı Adı
Seyyah
Tşk. Ben şahsen direk yoksay diyorum Face delisi arklar iyi oksun..
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-04-2009, 01:32   #3
Kullanıcı Adı
Ak_Kelebek
Hımmmm aslında çok önemli bir bilgi paylaşmışsınız Asuman hanım gerçekten teşekkürler + dikkate alıcam bu yazıyı ve mümkün oldukça okutalım güncel kalsın konu ;)
Ak_Kelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-04-2009, 08:57   #4
Kullanıcı Adı
Asuman Arslan İleri
rica ederim. ilgilerinizden dolayı ben sizlere teşekkür ederim arkadaşlar.aslında bende bu yazıdan sonra farkettim tehlikenin onylamayla başladığını.sağolun
Asuman Arslan İleri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-04-2009, 10:36   #5
Kullanıcı Adı
xhidayet
Çok doğru..ben hemen 'yok say' ıyorum.. Bilgi için teşekkürler.
xhidayet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)