AK Gençliğin Buluşma Noktası
Makale & Deneme Makale ve deneme içerikleri.

Stil
Seçenekler

Alt 04-22-2010, 13:31   #1
Kullanıcı Adı
.::ReyyaN::.
Standart "Senden iyi olmasın!" mı?

Pek tatlı bir nezaket cümlemiz vardır. Birisinin yanında bir başkasını övüyorsanız, “Senden iyi olmasın!” dersiniz! Sadık Şanlı kardeşimin o incelik dolu anlatısını okuduğumdan beri bu iltifata itiraz ediyorum: “...kapının zili çaldı. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Selamlaşıp, kucaklaştık. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim ‘Geç oldu, bana müsaade’ diyerek noktayı koydu ve kalktı. Ona eşlik ettim. Sokağın başına vardığımızda ‘Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah’ diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettiği duaya alışkanlıkla ‘amin’ dedim. Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey. Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, ‘Hz. İsa Aleyhisselam’ın, Peygamber Efendimizin (asm) geleceğini müjdelediği sözmüş bu’ dedi. Ne güzel dua imiş! ‘Tuttum bu duayı’ dedim. Güldü ve ‘o halde hiç bırakma.’ Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.” İsâ’ya (as) ve O’nun müjdelediği En İyi’ye (asm) hürmeten: Kalktığım koltuğa benden iyisi otursun. Sustuğum anda benden iyisi konuşmaya başlasın. Olmadığım odaları benden iyiler doldursn. Yetişemediğim yerlere benden iyiler yetişsin.... “Senden iyi olmasın!” diyen dostlarımın bu duasına, İsa Aleyhisselâmın duasına “amin” deme hatırına “amin” diyemeyeceğimi söylüyorum. Şaka yollu, “Bana beddua ediyorsun galiba!” diyorum. “Ya benden iyiler olmasa, ne ederim ben bu dünyada? Kim beni şaştığında uyaracak? Kim beni hüzne düştüğümde teselli edecek ki... Sonra peygamberlerin kavimleriyle yaşadıkları imtihanları hatırlıyorum. O toplulukta o peygamberden iyisi yoktu! Ama nasıl acılar çekti? Ne dayanılmaz sıkıntılara göğüs gerdi? “Benden iyi(ler) olsun elbette.. Bende peygamber yalnızlığına sabredecek iyilik yok ki!”

.::ReyyaN::. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 04-22-2010, 13:33   #2
Kullanıcı Adı
Kur'ânTalebesi
Senai Demirci'nin çok begendigim yazilarindan biridir.

Her veda'da, ayrilikta, "Ben gidiyorum ta ki benden hayirlisi gelsin insaAllah" demeyi kendimize siar edinmek gerekir
Alt 04-22-2010, 13:36   #3
Kullanıcı Adı
.::ReyyaN::.
Ben bu yazı ile yeni karşılaştım ve benim de hoşuma giden bir yazı oldu. Evet ben gidiyorum benden hayırlısı,iyisi gelsin inşALLAH. Bu da hoşuma giden bir cümle oldu,kullanmak gerekir
.::ReyyaN::. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-22-2010, 13:46   #4
Kullanıcı Adı
İntifada
Of of of çok iyiymiş.Çok doğru bir yazı olmuş.Bazen insanın kendini kontrol etmesinde otokontrolde etkili olmuyor.Birileri sizden iyi olacakki sizi kontrol edebilsin.
Senden iyi olmasın sözü çok kullandığım bir söz değildir.Zaten bana bir samimiyet gibi gelmiyor.
A kişisine B yi anlatırken senden iyi olmasın B ye de A yı anlatırken aynı lafı söylüyorsunuz?Neredekaldı samimiyet

Senai hocamın dili bal görsün İnşAllah çok güzel yazmış yine
Alt 04-23-2010, 18:00   #5
Kullanıcı Adı
akgurbetci
Allah yazandanda paylasanadan razi olsun. Ne kadar güzel ve dogru anlatilmis..
akgurbetci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-23-2010, 18:12   #6
Kullanıcı Adı
Feride
Çok güzel..

Ben esasında "senden iyi olmasın" sözünü pek kullanamam. Garip gelmiştir bana. Hakkında konuşulan insanı sanki biraz rencide ediyor gibi: )

Yazı çok hoş. Bu güzel peygamber duasını layıkıyla hayatımıza adapte edebilmek ümidiyle..

Teşekkürler..
Feride isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)